poniedziałek, 28 marca 2016

Tutorial - książki

Pewnie każdy z fanów gier bitewnych który choć w drobnym stopniu zajmował się tworzeniem dioram czy makiet zastanawiał się jak zrobić realistycznie wyglądająca książkę (o ile była mu potrzebna). Sposób który wam zaprezentuję jest banalny a czas wykonania jednej książki to około 4 do 5 minut.

Co będziemy potrzebować?

 • płyta polistyrenowa o grubości... (dowolna płyta w zależności jaka gruba ma być książka)
 • gruba tektura
 • klej cyjanoakrylowy (kropelka)
 • papier ścierny
 • nóż do tapet / skalpel


Pierwszym krokiem jest wycięcie z  polistyrenu kosteczki odpowiadającej wielkości książki.Następnie zaokrąglamy jeden z brzegów powstałej kostki papierem ściernym.Wycinamy z tektury pasek o grubości wyciętego polistyrenu + 1 do 2 mm zapasu na stronęWycięty pasek przyklejmy do polistyrenu i zawijamy tworząc okładkę książki. Przycinamy nadmiar tektury i... GOTOWE
Tak powstałą książkę malujemy na dowolne barwy i ustawiamy na półce w naszej dioramie. Na pewno będzie cieszyć oko nie jednego gracza i nada niepowtarzalny realistyczny klimat wyposażeniu domów czy bibliotek. :)

10 komentarzy:

 1. Bardzo fajny poradnik. Teraz można zapełnić półki książkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba teraz wszystkie ruiny wyposażyć w książki i pokazać światu że kiedyś mieszkała tam inteligencja :P

   Usuń
 2. Świetne. Chętnie bym zobaczył coś z czym można porównać skalę tych ksiąg. Podziałka do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko będę w mojej pracowni to zrobię zdjęcie porównawcze ale wielkość jest dowolna. Możesz wykonać księgę która będzie wielkości tułowia i będzie ją nosił na plecach jakiś sługa maga a można tez wykonać książkę tak małą że model w skali 28mm będzie w stanie trzymać ją w ręce. Pełna dowolność :)

   Usuń
 3. Świetne. Współczynnik łatwości wykonania do czasu jest rewelacyjny. Faktycznie można teraz zrobić bibliotekę (np. do Frostgrave gdzie jeden scenariusz wykorzystuje właśnie bibliotekę jako lokację).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właściwie to podziękowania za pomysł należą się Mańkowi bo to on zapytał mnie czy nie mam pomysłu na regały z książkami do Frosta :P

   Usuń